Wpisy

 • wtorek, 11 października 2016
  • Czas na uzupełnienie nieobecności

   Oczywiście jak zwykle brak czasu. Takie małe usprawiedliwienie samej siebie, przed samą sobą. Jednak fakt pozostaje faktem. Brak mi czasu na wszystko, a na dodatek ta jesienna słota nie sprzyja pracy. Szczerze to czuję się jak misiu, który ma ochotę się  schować przed światem, skulić się i przeczekać zimę. My jednak tego zrobić nie możemy. A może jednak??? Niech jednak nie zwiedzie was to moje narzekanie (w końcu u nas Polaków to normalne, a nawet terapeutyczne tak sobie ponarzekać). Przez cały okres mojej niebytności coś tam tworzyłam. I z pewnością się tym z Wami wszystkimi podzielę. Dzisiaj jednak opowiem o mojej, już dzisiaj historycznej wędrówce po górach. Najpierw była Babia Góra, potem Krościenko-Szczawnica, i na koniec Przełęcz Salmopolska - Klimczok-Szyndzielnia. Później niestety pojawiły się problemy z dojazdem. ( bez samochodu jako środka transportu tam i z powrotem, podróż stwarza  pewne problemy, ale jest wykonalna. Niestety dzień też staje się coraz krótszy, więc sami rozumiecie. Trzeba poczekać do wiosny.:))

   W każdym razie jeszcze we wrześniu udało mi się zmobilizować i pojechać na mały spacer w Beskid Śląski. Pogoda sprzyjała mojej wędrówce. Nie było ani za ciepło ani za zimno. Po prostu tak w sam raz. Na jednej ze stron znalazłam jak dostać się z Bielska Białej do Przełęczy Salmopolskiej, sprawdziłam  połączenia i .... No właśnie. Wszystko było ok, do momentu, gdy się okazało, że busy firmy Żądło nie jeżdżą do przełęczy, a tylko do Salmopola. 

   Miałam wyliczony czas na przejście, więc dodatkowe kilometry nie wchodziły w grę, ale co było robić. Ostatnie zerknięcie na mapę, czapka na bakier i w drogę, w górę,w górę do przełęczy. Najpierw asflacik (fuj nie lubię asfaltowych szlaków), potem na szczęście normalna dróżka wśród drzew. Trochę trzeba było się sprężyć, by móc zrobić wszystko to co się zaplanowało. W końcu dotarłam do przełęczy. Godzinne opóźnienie, nie mogło przecież sprawić, że nie zrealizuję swoich planów. Na szczęście,( w przeciwieństwie do poprzednich wyjść), na szlaku nie było takiej ilości turystów. Było wiele takich chwil, gdzie byłam tylko ja i otaczająca mnie przyroda. Wielobarwne drzewa, które zaczęły zmieniać swoją letnią zieloną szatę na jesienną w kolorach ochry, żółci i umbri. Chociaż niebo chwilami było zasnute lekką mgiełką, to jednak widoki były wspaniałe. I wtedy człowiekowi przychodzi na myśl te oto słowa Psalmu 8

    

   O Panie, nasz Boże,
   jak przedziwne Twe imię po wszystkiej ziemi!
   Tyś swój majestat wyniósł nad niebiosa.
   Sprawiłeś, że [nawet] usta dzieci i niemowląt oddają Ci chwałę,
   na przekór Twym przeciwnikom,
   aby poskromić nieprzyjaciela i wroga.
   Gdy patrzę na Twe niebo, dzieło Twych palców,
   księżyc i gwiazdy, któreś Ty utwierdził:
   czym jest człowiek, że o nim pamiętasz,
   i czym - syn człowieczy, że się nim zajmujesz?
   Uczyniłeś go niewiele mniejszym od istot niebieskich,
   chwałą i czcią go uwieńczyłeś.
   Obdarzyłeś go władzą nad dziełami rąk Twoich;
   złożyłeś wszystko pod jego stopy:
    owce i bydło wszelakie,
   a nadto i polne stada,
   ptactwo powietrzne oraz ryby morskie,
   wszystko, co szlaki mórz przemierza. 
   O Panie, nasz Panie,
   jak przedziwne Twe imię po wszystkiej ziemi.

   Tak, tego człowiekowi potrzeba od czasu do czasu. Spotkać się z Nim wśród Jego potęgi, niezmierzonego miłosierdzia i najcudowniejszej Miłości.I tak szłam zamyślona szlakiem wiodącym ku celu mej wędrówki. Brakowało mi fizycznej obecności MP, jego nieustającego entuzjazmu i słów "jak tu pięknie", ale z drugiej strony po raz kolejny cieszyłam się samotnością,  jaką dano było mi przeżyć. Nie tą samotnością smutną, opuszczoną, ale tą radosną dającą świadomość swojego własnego jestestwa. I tak przeszłam przez Klimczok Szyndzielnię i miałam zejść czerwonym szlakiem do Bielska. Zrezygnowałam jednak, gdyż jak mi mówi moje niewielkie doświadczenie "czerwone szlaki są do bani" długie i nudne. I naprawdę tak jest. Ale mimo to było wspaniale.
   Kolejny spacer w górach za mną. Mam nadzieję, że wiele jeszcze przede mną. Już nie długo, jeśli pogoda dopisze pojedziemy pożegnać się z górami na jesiennych szlakach, a dziś??? No cóż, na dzisiaj to koniec. Zapraszam do obejrzenia slajdów , a Tobie MP dziękuje, za Twoje niezmordowane "ciąganie" mnie po tych wszystkich szlakach, które  w końcu owocuje. Ha, nawet nie myślałeś, że tak się stanie. Ale nie przybieraj sobie tego zbytnio do tej swojej główki:), bo Tobie za dużo powiedzieć nie można:)

     I jeszcze na koniec taki mały utwór, który znalazłam na stronie Kwartalnika turystycznego.  Zachęcam  do jego przeczytania.

                        Błękitne góry
                            Hans Christian Andersen

   Niedaleko gór była sobie cicha, pobożna wioska; jej mieszkańcy odżywiali się kaszą, którą dzięki swojej pracy dostawali od ziemi, mlekiem, które dawały im zwierzęta pasione na łące. Jedząc i pijąc, zawsze odczuwali zadowolenie i wdzięczność wobec Boga. I co bardzo ważne, każdego ranka wychodzili na dwór i zwróceni twarzą na wschód, modlili się do niewidzialnego Boga, który zza pięknych, błękitnych szczytów wysyłał im słońce i który sprawiał, że z gór spływały strumienie nawadniające ich pola i łąki, gdy wokół grzmiała burza i błyskały pełne majestatycznej wspaniałości błyskawice.

   We wsi był pewien człowiek, który miał ochotę rozejrzeć się trochę w górach i przyjrzeć się bliżej strumieniom, wiatrowi i zmianom pogody. Pewnego dnia powędrował tam i szedł, jak go wiodła chęć.

   Po pewnym czasie wrócił i powiedział mieszkańcom wsi: - Przyjaciele, to, co dotąd myśleliście o błękitnych górach i o Bogu na ich szczytach, to nieprawda! Byliśmy w wielkim błędzie. Widziałem wszystko z bliska i przekonałem się, że jest całkiem inaczej, niż sądziliśmy. Góry, które stąd wydają się tak cudownie błękitne, to poszarpane, martwe głazy, wypływające z jaskiń strumienie to dzikie, niszczące górskie rzeki, a wiatr i pogoda to naturalne stany powietrza, powstają i nikną same z siebie. Słońce wstaje daleko po tamtej stronie szczytów, a Boga, który, jak nam wmówiono, mieszka w tych błękitnych górach, nie ma tam ani śladu.

   Wysłuchawszy człowieka, któremu bardzo ufali, mieszkańcy wsi zamarli z wrażenia, a niektórzy mówili zniechęceni: - Więc nasi ojcowie nas oszukali! Wierzyliśmy w tę bajkę, jakby była prawdą! – I od tego czasu nie wychodzili już modlić się do Boga czyniącego cuda w błękitnych górach, niechętnie odtąd pracowali i byli niezadowoleni z życia.

   Wielu z nich poszło w góry zobaczyć, co tam jest takiego, w co można by uwierzyć, ale na próżno mozolili się, idąc w górę i w dół, a niejeden spadł w przepaść albo zagubił się w tym wielkim górskim łańcuchu i umarł z głodu.

   Ale jednemu z wędrowców zaświeciło światło ducha; patrzył na ogromne skalne bloki i myślał: „Jaka siła je tutaj przyniosła? Budzą w mojej duszy nieodpartą myśl o wielkości!” Chciało mu się pić, więc podążył w dół do strumienia, gdzie zobaczył, jak pragnienie zaspokaja jakieś dzikie zwierzę, i pochwalił tego, który sprawił, że z twardej skały wytryskuje dająca ukojenie woda. Widział teraz z wysokiego szczytu, jak ten niszczycielski w górach strumień łagodnie wije się w dolinie, jak wiedzie statki z miasta do miasta i przynosi ludziom wielkie korzyści. Zauważył, jak płyną chmury, jak zmienia się wiatr, i widział, że wszystko to podlega swoim prawom. Słońce wstawało każdego ranka na wschód od szczytu, na którym stał, i zachodziło po jego zachodniej stronie. I człowiek ten ugiął kolana przed Niewidzialnym, który ukazywał swoją moc we wszystkim dokoła, i pojął prawdę starej wiary w to, że w błękitnym górach mieszka Bóg; nie należało jednak przywiązywać się do samych słów, które tę wiarę głosiły, tylko do zawartego w nich ducha.

   Więc powędrował z powrotem do domu i objawił mieszkańcom wsi swoją ewangelię, a ci, którzy go wysłuchali i zechcieli zrozumieć, znowu z zapałem pracowali, jak dawniej codziennie wychodzili na dwór i z twarzą zwróconą na wschód modlili się do Niewidzialnego, który kazał słońcu wschodzić, strumieniom spływać w doliny, burzy grzmieć i błyskać w błękitnych górach. A gdy z głęboką wiarą i z powagą już się pomodlili, szli wzmocnieni do codziennych obowiązków, a na pracę ich rąk spływało błogosławieństwo i spełniały się wszystkie rozsądne pragnienia ich serc.

   Pozdrawiam wszystkich serdecznie.  I oczywiście link do całej trasy

   Trasa Salmopol – Parking Pod Dębowcem w serwisie mapa-turystyczna.pl

                                     Pa, pa trzymajcie się cieplutko  il_gattino

   


   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   il_gattino
   Czas publikacji:
   wtorek, 11 października 2016 19:37

Kalendarz

Październik 2016

Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            

Wyszukiwarka

Kanał informacyjny
ogłoszenia artystyczne, informator kulturalny
Magdalena Katarzyńska

MamyCel.pl 120x90


Flag Counter
Zapisz się na newsletter!

zamów newsletter